# Experiment
Author: Lexie82

Idag har jag testat att byta ut Puffs halm mot matta istället. Jag har tre lager med trasmattor så att det ska vara mjukt åt honom. Eftersom han bara kissar i sin toalåda och halmet dammar så himla mycket så hoppas jag att det ska fungera bra. Han har ju ändå buren öppen nästan hela dagarna, och då ligger han mest på nån matta ute i lägenheten.  

Jag håller tummarna för att det ska gå bra, annars får jag helt enkelt gå tillbaks till halm, men än så länge verkar han inte ha något emot mattan. =)

## Comment 1
Author: Facie

Ser bra ut det där :)

## Comment 2
Author: Fridaaaa

Hoppas det går bra. Ser fint ut!  
Ett tips bara: Ta bort saltstenen. Saltsten är inte så bra för kaniner. Kan ge bland annat njurproblem.  
  
Är det en liten hermelin?

## Comment 3
Author: Lexie82

Hehe, jag vet. Har tänkt länge att jag ska ta bort den, men det glöms liksom bort. Men han ignorerar den i alla fall, är inte ett dugg intresserad. Men jag ska ta bort den nu direkt när jag blev påmind. =)

## Comment 4
Author: Fridaaaa

#3 🙂

## Comment 5
Author: Lexie82

Nu ligger den i soporna =) Eftersom den satt fast i gallret så glöms den alltid bort när jag städar buren eftersom jag lyfter bort gallerdelen då.

## Comment 6
Author: Facie

#5 Hur kommer det sig att du hade en saltsten från första början? Jag har nämligen också fått rekommendationer att använda de och kalksten men efter att jag har läst på lite förstår jag att det ska jag inte alls ha :)  
FÖresten får du försöka uppdatera om hur det går med underlaget!

## Comment 7
Author: Lexie82

#6 När jag skaffade kaninen för lite drygt ett år sedan fick jag rådet att de skulle ha en. Satte fast den på gallret då. Har ju lärt mig efter det att de inte ska ha saltsten, men han har på det här året aldrig rört den, så det har liksom glömts bort att ta bort den.

Hittills verkar det gå bra. Han stannar då frivilligt i buren fast luckan är öppen, så jag antar att han gillar underlaget. Fast jag själv tycker att det känns lite kalt där inne nu, så funderar på om jag ska lägga in nån extra filt eller nåt i hans hus så han kan "boa" lite.

## Comment 8
Author: ninen DH

Tro det eller ej så är trasmattor välldigt hårt för kaniner och de kan lätt få trycksår. Så tänk på att kolla efter under håret på tassarna ofta ;)

## Comment 9
Author: sfut

Jag skulle lägga in en hopvikt fleecefilt ja, det uppskattas mycket av mina som säng :)

## Comment 10
Author: Lexie82

#8 Jo, jag har hört det, så jag håller utkik. Det är även därför jag la tre lager mattor, för att göra det mjukare. Men jag kommer hålla koll på hans tassar. =)

#9 Ska testa med fleece =)
