# Hyra ut kaniner på semestern?
Author: Delilah81

Kanske jag som är ovan, men om man ska resa bort på semester så kan man antingen lämna kaninerna till inackordering/pensionat.   Eller så kan man tydligen hyra ut dem.    Den stora skillnaden är att om man lämnar dem till pensionat, får man _betala_, om man lämnar dem för uthyrning får man _betalt_.

Vad är skillnaden egentligen, förutom pengarna?

## Comment 1
Author: litenvovve

Kan vara så att jag missförstår frågan helt och hållet men...  
Jag personligen skulle aldrig hyra ut mina kaniner av den anledningen att (sålänge inte kontrakt skrives) du har inga garantier för att kaninerna kommer har det bra.

Jag betalar hellre en summa till pensionat där jag vet att kaninen har det garanterat bra. =)

## Comment 2
Author: Delilah81

Frågan är nog lite otydlig.. 🙂

Men jag har alltid tänkt att om man behöver kaninpassning under semesterresan, så tar man antingen hjälp av vänner/bekanta, eller så lämnar man kaninen till pensionat.

Nu har jag dock sett att det finns privatpersoner som _hyr ut_ sina kaniner under den tid de är på utomlandssemestrar.  Alltså letar efter personer som ska passa deras kaniner medan de är på semester, och _betala_ för att ta hand om dem!  

Tycker det är lite bakvänt...

## Comment 3
Author: litenvovve

Jahaaa, du menar så ;)  
Jag håller med dig till hundra procent. Tycker också det känns lite bakvänt! Men folk trivs ju med olika beslut så ;)

## Comment 4
Author: Facie

Jag skulle nog tycka det var väldigt jobbigt att hyra ut min kanin till någon jag inte kände väl. De som hyr kaniner är nog också ofta folk som vill "prova på" att äga kanin och kanske inte är såpass pålästa  och erfarna så att de till exempel kan uppmärksamma tecken på sjukdom.  
Låter nog allra helst någon jag känner och litar på ta hand om den :)
