# Frysa gräs?
Author: Svado

Under sommarhalvåret så har jag i direkt anslutning till mitt hus en stor lejd full med långt gräs som ingen klipper eller tar hand om.

Nu i somras gick jag dit dagligen o hafsade ihop enorma knippen med gräs (ja de är ju inte bara gräs de är massa annat i också, typ maskrosor, klöver o sånt därnt men ja, grönt) som kaninerna gladeligen tuggade i sig.

Men sen kom ju då hösten o den trista vintern o inget färskt gräs går att få tag i, när man bor som jag dessutom långt upp i ingenstans i lappland så kommer inte våren o bar backe förren i typ maj (och försvinner i oktober).

  

Så jag kom o tänka på idag, kan man frysa in gräs? Självklart kan jag ju också stå med en lie eller liknande nästa sommar o slå ner gräs o torka o ha mig men det kändes väldans bökigt och tidskrävande o rätt riskabelt för rätt som det är regnar det och då blir ju allt förstört, sen är det ju ingen hemlighet att somrarna i norrland sällan eller aldrig är lika varma o torra som somrar söderut.

Så, kan man frysa in gräs, och sen helt enkelt bara ta ett knippe då och då ur frysen o ge till kaninerna under vintern?

Visserligen tappar väl gräset sin spänst, men den goda smaken och alla vitaminer lär väl finnas kvar?

Man kan ju frysa andra grönsaker tänker jag.

Någon som har erfarenhet eller som vet nåt ang detta?

  

Mvh

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Man kan väl prova o frysa in lite en vecka för att se hur gräset blir. Jag tror det är bättre med hö och att odla lite gräs i kruka är godare ;)

## Comment 2
Author: Svado

Jo alltså hö har dom ju fri tillgång till jämt, men odla gräs i kruka.. det äter dom ju upp på två dagar typ :D 

Men ja, det är ju ett alternativ förstås, man får införskaffa en väldans massa krukor då och odla vintern lång :)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

2 gräs växer upp igen jag tänkte mer som lördagsgodis eller lite i skålen till det andra gröna man ger :)

## Comment 4
Author: mimåne

Mina marsvin och kaniner fick kattgräs eller påskgräs om vintrarna. Inte varje dag förstås men det var mycket uppskattat och bättre än ingenting kanske :)

## Comment 5
Author: mimåne

Förövrigt så kan man ju frysa ner örter också så varför inte? Har du en stor frys så pröva!
