# (x) Döda djur vintern
Author: pernillaoscarsson

Om era kaniner, eller andra djur dör under vintern och ni inte kan begrava dem, hur gör ni med kropparna då?

## Comment 1
Author: pernillaoscarsson

Själv lägger vi in dem i frysen och väntar tills marken mjuknar och vi kan begrava dem fint ;)

## Comment 2
Author: Lorita

alla djur som inte går till slakt kremerar jag (det är olagligt och olämpligt att begrava djur utan tillstånd)

## Comment 3
Author: Delilah81

#2 Tillstånd från vem?

## Comment 4
Author: farvendal

#2 Nej, det är inte olagligt, men man får inte göra det var som helst såklart. Vissa kommuner tillåter det inte dock. Min gör det, så jag begraver mina.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 jag tänkte väl det. Jag har väl ändå tillstånd att gräva ner mitt eget djur i min egen trädgård. (;

## Comment 6
Author: RebeccaG

Skam den som ger sig brukar vi säga ;) Om en kanin dör under vintertid när kärlen är i backen så blir det till att envetet stå & gräva tills man fått en grav tillräckligt djup. Jag skulle inte kunna förmå mig att förvara dem i frysen, känns oetiskt. Kremering skulle kunna vara ett alternativ, men har aldrig varit så illa tvungen till det. Låta veterinären ta hand om kroppen skulle inte vara ett alternativ för mig, då enbart tanken på vad som görs med kroppen får mig att vilja spy. Skänker hellre bort kroppen i utbildningssyfte än låter kliniken ta hand om den. Men som sagt, för mig är det viktigt att dem begravs hemma. Oavsett årstid.

## Comment 7
Author: Delilah81

Enligt #2 är det olagligt att begrava djur hemma utan tillstånd... 🤐

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#6 instämmer. Alla våra djur har en stillsam grav i trädgården

## Comment 9
Author: Em_

#6 Vad är det veterinären gör som är äckligt? Att det tar för lång tid innan kremering?

## Comment 10
Author: RebeccaG

#7 Ja, det är olagligt, hör med din kommun vad som gäller hos er. Oftast kan man begrava dem på egen mark, ex. i trädgården.  
Vi bor på en gård på landet & inte så långt ifrån vårt hus, på andra sidan en äng vid en skogsdunge har våra husdjur sin sista viloplats.

#9 Djurkropparna "tas om hand" genom att malas ner tillsammans med slaktavfall. Detta blir sedan hundmat.   
Enligt mig oetiskt & respektlöst mot djuren.   
Djur som kremeras förbräns i en stor ugn, det har jag inget emot då man ändå får askan senare. Me

## Comment 11
Author: pernillaoscarsson

#10 Jag har hört att djur som kremeras ibland kremeras tillsammans med flera andra djur så man får inte med sig enbart sitt eget djurs aska. Om det är sant, det vet jag inte. Jag har aldrig kremerat så vet inte alls hur det går till?  

Pappa äger mycket mark så vi brukar begrava hemma hos honom. Men att det var olagligt annars hade jag faktiskt ingen aning om :S Att man inte begraver var som helst är väl ganska logiskt men å andra sidan, vad kan hända ifall en död kaninkropp grävs ner i marken? Det är ju inte direkt någonting någon bör ha ont av så länge de begravs på en vettig plats som t.ex. en trädgård. Det ligger ju trots allt döda djur lite var som helst. Hur många gånger har man inte stött på överkörda djur vid vägkanterna? Det av någonting borde ju vara olagligt, att låta kadaver ligga i veckor innan det blivit uppätet, spritt och bortspolat av regn?

## Comment 12
Author: RebeccaG

#11 Det sämmer, när det kommer till mindre djur såsom katter, kaniner, marsvin, m.m. kremeras flertalet djur tillsammans. 

Skillnaden är att rävar inte behandlats med diverse mediciner m.m. Det handlar om vilka medicinavfall vi släpper ut i naturen.

## Comment 13
Author: VildaVittra

Nej, det är inte olagligt att begrava sällskapsdjur, men du ska kolla upp om din kommun har särskilda anvisningar. För produktionsdjur och hästar gäller andra regler.  

"_Du får gräva ned döda sällskapsdjur i hela landet om du följer kommunens anvisningar och om graven är så djup att djur hindras från att gräva upp kroppen. Minigris och dvärgget räknas här som sällskapsdjur._"

http://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/djurprodukter/dodadjurochslaktbiprodukter.4.207049b811dd8a513dc80003872.html

## Comment 14
Author: dermot

#10 Blir det verkligen hundmat? Tänker på om kaninen/djuret har fått sprutor och sånt får väl inte det användas till hundmat? Vår veterinär skickar de till förbränning har de sagt. Jag begraver våra i gödselhögen när det inte går att gräva. Ibland brukar pappa starta lastaren och gräva, men den krånglar ibland. :p

## Comment 15
Author: PrinzeZz

Våran mark är såpass stenig och hård så det är ingen större skillnad vinter som sommar, bara att ta med sig spettet och en spade och stå någon timme eller två.

## Comment 16
Author: RebeccaG

#14 Yes. Det mals ner i en stor kvarn. Därav finns det så mycket "skräp" i den mesta hundmaten man köper idag. Bl.a. antebiotika-slabb, rester av microchip, plast, m.m.

## Comment 17
Author: VildaVittra

#16 Har du en källa till att detta sker i Sverige?

## Comment 18
Author: RebeccaG

Har för mig att jag har ett dokument i datorn, är inne på iPaden nu så får leta fram den under morgondagen.

## Comment 19
Author: Sixtenblixten

Djur som har fått i sig avlivnings medel får aldrig bli djur mat! På min kaniner begraverer jag mina hundar kremeras och askan kommer hem till mig dock vill man ha askan kostar det en slant! Men hund mat blir dom inte!

## Comment 20
Author: ninen DH

Förlåt, jag tryckte i "annat" då jag ville se andras svar... Jag har aldrig varit med om det, men det skulle kännas jätte läskigt att ha ens djur som man älskat djupfryst i frysen... nä fy! Hoppas jag slipper det.. Isånnafall kanske dem får en minnesplats bara... Vet inte..

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Lägger kroppen någonstans där rovdjur inte kommer åt den, men brukar inte ha den i frysen (utom under slutskedet av vintern innan kärlen går ur marken, då hamnar de i frysen faktiskt). Gräver ned då kärlen gått ur eftersom de annars hade tagit mig hela vintern att gräva en grop på 10 cm 😛

## Comment 22
Author: tlover

Svarade annat, en tupp fick hänga i utedasset tills det blev varmare sen fick min man ta hand om honom (det var altså inte ett uppvärmt utedass så kroppen var nedfrusen) där kunde han hänga utan att något kom åt honom.

en kanin doh sent på hösten med tjäle då stod jag med spett ett tag sen hittade jag stenar att täcka graven med för att vara säker på att inget djur skulle få tag på den.

Vi bor så till att vi får gräva ner slaktavfall och liknande (dvs norrlands inland).

## Comment 23
Author: farvendal

"Du får gräva ned döda sällskapsdjur i hela landet om du följer kommunens anvisningar och om graven är så djup att djur hindras från att gräva upp kroppen. Minigris och dvärgget räknas här som sällskapsdjur." Enligt jordbruksverket.

## Comment 24
Author: Delilah81

#10  Med hemma, så menar jag i trädgården typ.

Har begravt flera djur i min trädgård, det lär inte vara olagligt.

## Comment 25
Author: RebeccaG

#24 Nope, det får du göra såvida inget annat sagts🙂

## Comment 26
Author: Mantissa

Jag har en "offersten" i skogen där diverse avlivade hönor och självdöda smådjur har fått sin sista vila. Jag lägger ut dem där så att deras död för någon nytta med sig. Rovfåglar, eller vanligen räv tar hand om kropparna.

## Comment 27
Author: VildaVittra

#26 Fast det får man ju faktiskt inte göra, även om jag håller med dig om att jag hellre skulle se djuren komma till nytta. 

Min döda sköldpadda förra vintern lyckades dock räven sno. Jag hade hängt ut henne på en krok i en påse för det var beckmörkt och glashalt, så tänkte begrava henne på morgonen.

## Comment 28
Author: Mantissa

#27 det är mycket man inte får.

## Comment 29
Author: Em_

Gjorde en liten research. Hittar inget om att veterinärkliniker skulle skicka döda djur till foderfabriker. Det finns regler för hur djurfoder får framställas, risker för människors och djurs hälsa ska undvikas. [javascript:nicTemp()](http://www.jordbruksverket.se/download/18.567cd63c135afd26c018000337/1330434933634/Insamling+transport+sp%C3%A5rbarhet+120227.pdf "JBV") Att använda självdöda djur i foder är en risk pga av risk för smittspridning. 

Hos några av de stora djursjukhusen kan man välja mellan att ta med kroppen hem (om avlivning skett på plats), kremering eller separat kremering. Vid vanlig kremering kremeras flera djur ihop och askan tas om hand. Stockholms regiondjursjukhus sprider den i en minneslund. Vi separat kremering kremeras djuret ensamt och man får tillbaka askan.  
[javascript:nicTemp();](http://www.djursjukhusen.se/patient-hos-oss/sista-stunden/hur-gar-en-avlivning-till-for-hund/) [javascript:nicTemp();](http://www.blastjarnan.se/uploads/Sista_stunden_web.pdf) [javascript:nicTemp();](http://www.evidensia.se/djurkliniken-roslagstull/behandlingar-tjanster/avlivning/omhandertagande-av-doda-djur)

## Comment 30
Author: tlover

#29 Jag tyckte att det lät knäppt, hund och kattfoder ska ju hålla människolivsmedelsstandard till och med och då är det ju ganska hårda regler.

## Comment 31
Author: Rebornbabyn

Om man väljer att ta med sig askan hem, sprider man ut den då eller hur gör ni? :)
