# Senaste ålder för parning av hona?
Author: Evelina!

Vet att detta varit uppe på tapeten förut, men jag ställer ändå frågan igen. När skulle ni senast ta första kull på en hona?  

Jag har nämligen en hona som jag, i sinom tid, skulle vilja ha en eller ett par avkommor efter. Hon fyller ett år i april. Ser gärna att hon hinner klassa upp sig till åtminstone svår i både rak och krok samt hinner debutera i längd/höjd vilket innebär att jag ogärna tar kullen innan våren 2015. Är det okej att ta första kullen vid ca 2 års ålder eller är det för sent då? Det gäller som sagt en hopphona i full tävlingskondition.  

Tacksam för svar!

## Comment 1
Author: Mickis1994

Ja om det är en hona som är i tävlingskondition så ska det inte vara några  problem. Många hopphonor får sin första kull vid 1,5-2 års kullen.

## Comment 2
Author: Fridaaaa

Nej tycker inte det är försent vid 2 års ålder, men hade inte tagit senare än det 🙂 Honan är ju i bra kondis mm också eftersom du tävlar hoppning så pass högt med.

## Comment 3
Author: Evelina!

Tack för era svar! Då håller min planering och jag har ett helt år på mig att förbättra hennes prestationer. Toppen!

## Comment 4
Author: lovemysack

På aktiva tävlingskaniner brukar jag aldrig ta en kull före 2 år.. Men samtidigt ska man inte vänta mer än 2-3 månader efter att kaninen har fyllt 2 år för runt den tiden brukar livmodern lixom "dra ihop" sig och det kan vara svårare för honan att föda ut ungarna. :) Så jag brukar para mellan 22-26 månader. :)

## Comment 5
Author: Aep

Eftersom jag sett så många kommentera att man ska läsa på kaninmagazinet så tänkte jag bara citera vad dom säger (då jag läst tidigare trådar om detta oc sedan läst denna "myt" så reagerade jag på den:p) hoppassat är ok att citera? Men har ju även skrivit källan:) Myter #20 "Honor måste få sin första kull innan 1,5 års ålder, efter det stelnar bäckebenet." "Bäckebenet stelnar på marsvin, inte på kaniner. Det finns inget vetenskapligt bevisat varför det skulle vara sämre att ta första kullen vid tex 3 års ålder. Veterinären Marianne Tornvall rekomenderar att man ska efterfölja vildkaninens exempel, de får sin första kull runt 8 månaders ålder. Vildkaniner lever heller inte lika länge som en tamkanin utan blir bara runt 3-4 år. Desto äldre kaninen är desto större risk är det att den har dragit på sig olika sjukdomar. Är en kanin i bra hull och kondition finns det egentligen ingen större risk att den skulle få sin första kull vid 3 års ålder. Att veta om kaninen är i bra hull och kondition är däremot svårare att avgöra. Eftersom livmodersjukdomar är otroligt vanligt på äldre kaniner och problemen brukar uppstå vid 4 år och uppåt, kan 4 år vara en lämplig övre gräns."

## Comment 6
Author: Fridaaaa

#5 Dock är det fel ang marsvin, då det inte stelnar vid den åldern, med en myt 😉

## Comment 7
Author: Ljusta

Jag parar aldrig första gången efter ett års ålder. Mina kaniner är inte i kondition som en hoppkanin så jag vågar inte, mest efter att bara ha haft dåliga erfarenheter av att ha parat efter ett års ålder (svåra födslar). Hur andra gör är upp till dem :)
