# Vilka färger kan man korsa?
Author: Joie

Hej! Jag har några frågor när man föder upp kaniner,

1\. Vilka färger kan man korsa och vilka kan man absolut inte korsa?

2\. Om man vill ha många färger i en kull vilka färger/teckningar ska kaninerna som kan korsar ha då? För att det ska bli störst blandning alltså?

3\. Vilka färger/teckningar kan man korsa så att ungarna blir godkända för utställning (oftast godkända, majoriteten)?

Tack!

## Comment 1
Author: Zvintos

Den listan skulle bli lång om man skulle skriva upp alla "godkända" eller "icke godkända". Enklast är om du skriver några färger som du gillar, så kan vi skriva vilka som funkar och vilka som inte funkar.

Ska man avla för utställning så brukar önskemålet vara att ha så liten färgblandning som möjligt, därför att det då blir enklare att få fram exakt det man vill.

Ska man inte avla renrasigt så spelar det mindre roll vilka färger man blandar med varandra.

## Comment 2
Author: Joie

#1 Okej :) jag gillar de flesta färger och teckningar men de jag gillar mest är blå, siames zobel blå, zobel brun, vit blåögd, de flesta wienertecknade, viltgul, stålblå, viltbrun, svart.

## Comment 3
Author: Zvintos

#2: Är det för utställning/renrasigt eller ej? Om det är för renras-/utställningsavel så ska man helst inte kombinera vit blåögt/wienertecknat med någon annan färg om man har som mål att få fram vit blåögt. Detta då teckningen kan ligga dold i väldans många generationer och alltså ploppa upp i en kull utan att man vet exakt vart det kommer ifrån.

Zobel och siames bör inte kombineras med viltfärgade, då det kan ge viltzobel i senare skede. Detsamma gäller ju såklart åt andra hållet också att man inte bör kombinera vilt med zobel/siames.

Sen stålblå? Tänker du på viltblå eller järnblå eller annan färg?

## Comment 4
Author: Joie

#3 Renrasigt för sällskap först och främst. Okej :)

Ja, som mina kaniner är, stålblå mantlade menade jag :) Den på bilden är stålblå mantlad med krage :)

## Comment 5
Author: Zvintos

#4: Fast det finns ingen färg som heter stålblå enligt den Nordiska standarden. ![Glad](http://kanin.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Kaninen på bilden ser blå brokad (nästan manteltecknad) ut.

## Comment 6
Author: Sparkle

Du ska inte korsa manteltecknad med manteltecknad, brokad med brokad, manteltecknad med brokad eller brokad med manteltecknad. Då kan det komma vitscheckar som har jättedåligt immunförsvar. Det kanske du redan visste men hellre en gång för mkt än en för lite ;)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6, Nu är det ju iförsig två år sen den här tråden var aktiv, så förhoppningsvis vet hon det nu😉

## Comment 8
Author: Sparkle

Oj såg nu att denna tråd var väldigt gammal! :o

## Comment 9
Author: Sparkle

Oj såg nu att denna tråd var väldigt gammal! :o

## Comment 10
Author: Sparkle

Råkade skicka 2 gånger.
