# Vilken färg får ungarna?
Author: Wilmas kaniner

Hej :)

Jag ska eventuellt få kaninungar om en månad. Det jag undrar är vilken färg ungarna kommer att få? Mamman är madagaskar manteltecknad och pappan är blå. Jag tror att det kommer svarta/ svart manteltecknade ungar, men har även hört att det skulle kunna bli isabella, stämmer det?

## Comment 1
Author: RebeccaG

Vilka färger ligger bakom föräldrarna?

## Comment 2
Author: Wilmas kaniner

#1 Mamman har endast Madagaskar och Madagaskar manteltecknad bakom sig. Pappan har mest blått, men också svart och viltblått :)

## Comment 3
Author: Ljusta

Det blir  bara svart och svart mantel. För att det ska kunna bli isabella så ska både gult och blått ligga bakom båda :)

## Comment 4
Author: Denise.E

Vart finns du? Intresserad av dvv manteltecknad hona (unge) Lycka till!

## Comment 5
Author: Wilmas kaniner

#3 Okej tack ;) #4 Jag bor i västragötaland.

## Comment 6
Author: Twix*

jo det är troligt att det kan bli någon isabella fick en efter en Madagaskar hane och en svart hona 😉

## Comment 7
Author: Wilmas kaniner

#6 Vad intressant! Vi får se vad som kommer :)

## Comment 8
Author: Ljusta

#6 Som sagt, det är inte troligt att det blir isabella även om det blev det i ditt fall. I ditt fall så hade båda kaninerna gult och blått anlag, men i Ts fall så är det inget som säger det.

## Comment 9
Author: Wilmas kaniner

#8 Skulle det kunna bli isabella om det finns dolda anlag?

## Comment 10
Author: Ljusta

#8 Ja det kan det, om den som är madagaskar har ett dolt blåanlag och den som är blå har ett dolt gulanlag :)

## Comment 11
Author: Wilmas kaniner

#10 okej :)

## Comment 12
Author: Wilmas kaniner

Hej igen :)

Nu kommer jag med en till fråga om färger/teckning. Denna gången handlar det om en annan hona men samma hane. Honan är svart. Hon har svart, svartmanteltecknad, blå och brun bakom sig. Hanen är blå. Han har blå, viltblå och svart bakom sig. Va tror ni att det ev kommer för färger på ungarna?

## Comment 13
Author: iWontBite

#12 Svart och blått, om honan bär på blått

## Comment 14
Author: Wilmas kaniner

#13 Okej tack :) Ja, hon bär på blått.
