# Köpa kompis till vår hona, bra idé?
Author: cleia80

Funderar lite på om vår hona saknar sin mamma som hon bodde ihop med i somras, hon är en väldigt cool kanin som gärna ligger raklång i buren. Är hon ute i lägenheten och skuttar så är hon gärna med vår lilla hund. Räcker detta, förutom oss ägare då, eller skulle hon må ännu bättre med en kaninkompis?

## Comment 1
Author: IdaL

Det är jätte svårt att säga om hon kommer må bättre med sällskap.

Det beror helt på vad för individ man köper och hur bra din hona klickar med sin nya kompis. I många fall går det jätte bra och kaninerna brukar oftast uppskatta sällskapet som dom får ut av att ha en artfrände nära. 

Men man får också vara beredd på om det nu inte skulle fungera i värsta fall. Hur känner ni själva? Skulle ni vilja ha en till kanin? En till kanin kräver ju lite mer arbete. Tycker ni inte det är några problem så kör på! :)
