# Hur ofta städar ni burarna?
Author: Mannez

Hur ofta städar ni burarna?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag tömmer mina burar vid behov. Städar ordentligt 1 gång i veckan :)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Oftare än vad det egentligen behövs. Jag är spånslösarn nr 1.

## Comment 3
Author: Evelina!

En gång i veckan, kanske blir mer nu när jag har fått hem en fertil hane.

## Comment 4
Author: pernillaoscarsson

Det är olika då mina kaniner skitar ner olika mycket. Zelma som jag har inne har toalett som jag tömmer då den luktar för mycket, ibland varje dag och ibland kan det gå två dagar. Loke, Imse och Pim-Pim bor ute så dem städar jag åt kanske 3 gånger i veckan.

## Comment 5
Author: späcka

Jag byter alltid varje dag, men bara kiss o bajs hörnan. Hela buren rengör jag två gånger i veckan. :)

## Comment 6
Author: Ninwe

Tömmer toaletterna vid behov, oftast varannan eller var tredje dag. Hela burarna städas minst en gång i veckan :-)

## Comment 7
Author: devilsdaughter

När de är ute 1ggr/vecka, har jag inne så var tredje dag, men oftast hamnar bara marsvinen inne..

## Comment 8
Author: Moalinn

Toaletterna töms minst 3 gånger i veckan. Burarna städas varannan vecka då soptunnan töms varannan vecka och sen skurar jag oftast rent dem medan jag ändå håller på.

## Comment 9
Author: Anoki

Byter toalådor vid behov. Annars blir det varje fredag :)

## Comment 10
Author: Underbarn

Jag har så pass stor bur att jag bara behöver städa en hörna ca 1 gång varannan vecka (om det går en kanin där) så tömmer jag hela en gång i månaden. Går det två kaniner blir det dubbla, tar det värsta (något hörn) en gång i vecka knappt och tömmer hela 2 gånger i månaden. Nu har jag flyttat så har jag en normal stor bur så jag tömmer hela en gång i veckan knappt. Blir mer sällan sommartid för de går ute i gräs hela dagarna. Beroende på om kaninen går på låda eller skiter överallt eller i ett hörn osv töms det värsta 2 gånger i månaden och hela buren en gång i månaden. Knappt...

## Comment 11
Author: ninen DH

Jag "småstädar" varje dag, dvs. tar bort spån runt toaletterna

## Comment 12
Author: CaptainBunchie

Städar både lådor och burar vid behov.

Det är verkligen sällan vi städar hela burarna (kanske varannan månad?), är väldigt förvånad över att endel gör det en eller flera gånger i veckan!

Mina burar är typ inte smutsiga alls, då kaninerna är duktiga på lådan. Det är bara att det ligger lite hö och pinnar utspritt i hela buren. 🤔

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Under skolveckor ca 1-3 gånger i veckan, oftare för dem som har toalådor.

På lov o helger blir det i princip varje dag.

## Comment 14
Author: tlover

"annat" jag försöker städa minst en bur per dag och tar den smutsigaste buren då jag städar vilket är ungefär en gång i veckan ibland mer ibland mindre.

Men en vanlig vinter så går det i princip inte att städa mitt i smällkalla vintern så då får dom en slags djupströbädd istället och vi städar då det är blia.

## Comment 15
Author: MsSallylover

Jag städar en gång i veckan, men toalådan städar jag varannan- var tredje dag.

## Comment 16
Author: Fridaaaa

Inneburen: 1-2 ggr/vecka  
Hos Flizan och Smilla blir det vid behov, och då inte allting, de bor på så pass stor yta i  boden.

Inneburarna Viola och Milly är i än: 1-2 ggr/vecka.

## Comment 17
Author: sofia1992

Jag städar mina två kaniners burar en gång i veckan.  Då tömmer jag ut spånet i Anis bur och skurar den och byter till rena filtar och handdukar i Stampes bur. Anis toalett städar jag varje dag och Stampes toalett städar jag 2-3 ggr per vecka eftersom den är ganska stor. En gång i månaden skurar jag alla bon, tunnlar m.m. med såpa.

## Comment 18
Author: Cilia.Teddytöserna

Mina kaniner är rumsrena så städar deras låda 1 gång om dagen ist ;)

## Comment 19
Author: Frosstis

tryckte 7 ggr i veckan, efterom jag tömmer lådan och skakar filtarna varje dag och det är i princip vad som behövs

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Jag brukar rensa burarna ca 3 ggr per vecka, en gång storstädning o de andra två gångerna lite lättare :)
