# klippa klor?
Author: luna03

Hej.. jag har märkt att jag är väldigt mesig på att klippa kaninernas klor... räddade ett par misskötta kaniner där deras klor är super långa.. försökte men gick dåligt dem började sprattla mm.. vill ha råd samt tips.

## Comment 1
Author: Mickis1994

Enklaste är att man är två. Ena personen håller kaninen i famnen och den andra klipper klorna. Kan vara lite klurigt men det brukar funka fint :)

## Comment 2
Author: CorneliaAndersson

Jag tycker också att det är lättare att vara 2 i sådana situationer!  
Om det känns tryggare så kan man ju alltid höra med någon uppfödare (eller liknande) i närheten om de vill hjälpa till när det är dags att klippa klorna!:)

## Comment 3
Author: taxidriver142

Jag sätter mig i badkaret med kaninen i knäet. Då inser han att det inte är någon mening att försöka smita. När jag klippt höger sida vänder jag kaninen ett halvt varv och tar andra sidan. Klart!

## Comment 4
Author: Evelina!

#3 Alltså ursäkta men, första två meningarna HAHA!
