# Rep-sele
Author: Zabbio

Jag hade inget bättre för mig, så jag ''designade'' en repsele. Vet inte om någon liknande finns men bifogar en ritning på min.

Jag använde en gammal sladd för det hade jag hemma. Annars är ett rep i lämplig tjocklek, som är slät och gärna lite mjukt - men inte stretchigt - ett alternativ. Förutom sladden gick det åt en del garn. Svart för ''fogar'' och lila för syns skull. En sån där öljett från en läskburk blev ''ring'' att fästa koppel i.

Jag tog lite inspiration från nome-selen min hund har att dra med; huvudet träs igenom två remmar som sitter parallellt med varandra och fortsätter mellan frambenen. Det innebär att trycket när hunden drar inte hamnar på strupen utan längs med bogbladen (där våra nyckelben sitter och där lokan på en arbetshäst-sele ligger vid arbete). På kaninen innebär det att ifall det blir ett ryck så skadas inte strupen eller halskotpelaren.

Sen tog jag lite inspiration från repgrimmorna jag knutit till mina hästar. Den långa biten på selen går runt kaninens mage/bröstkorg på samma sätt som käkremmen på en repgrimma går runt hästens ganash. De knyts på liknande vis, men kaninselens magrem löper genom öglan på repet mellan frambenen.

Halsöppningen får anpassas efter de kaniner som ska använda selen, och man får mäta så att fram-bens-remmen är lagom lång att hålla ''knuten'' vid halsgropen borta från strupen och stämmer bra med rygg-remmens längd. Eftersom halsöppningen är fast och kan sitta åt lite - främst när man tar av selen - får man vara mjuk och hjälpa kaninen att ta det lugnt. Är det en individ som är väldigt försiktig med sina öron funkar inte denna selen. De två jag testade den på och som inte alls är selvana hade dock inga problem, men så höll jag emot så att de inte kunde backa och känna sig ''fastlåsta'' när jag lirkade av den. Halsöppningen är stor nog att inte fastna runt käken och bakom öronen om man viker fram öronen lite försiktigt och drar selen över pannan.

De verkade trivas bra med den när de skuttade rundor, reagerade inte alls på den.

Jag vet inte om någon annan är intresserad, men den är iaf designad för att sitta bekvämt, ge rörelsefrihet, vara lätt och inte komma åt något smärtsamt eller kvävande ställe om kaninen hoppar och föraren inte hinner med. Dessutom är den enkel att göra.

Istället för knutar (som på repgrimmor) har jag lindat och knutit hårt med garn. Man kan linda hela i vackra färger och mönster om man vill.

## Comment 1
Author: Moppie

Kanske skulle prova detta, Jag har lite svårt för att förstå men det kan nog gå :)

## Comment 2
Author: RebeccaG

Häftig!👍

Snart ser vi kanske fler seltillverkare med unika selar?😎

Det enda jag undrar - Är magremmen löpande?

## Comment 3
Author: Zabbio

Kul att kunna inspirera :)

Lite fler bilder från testrundan i boxen. Tror inte någon av dem ens testat  sele innan. Kanske Dragon. Alla rörelsebilder blev jättesuddiga men de skuttade friskt och protesterdade inte nämnvärt när jag höll lite i kopplet för att stoppa dem heller.

## Comment 4
Author: ninen DH

Jätte bra ide'! Ska testa det i mårrn, en sak jag inte fattar... Om man utgår från den ritade bilden, ska mag-rem/koppelfäste bandet igenom ögglan som sitter på rygg-remen? Och ska den "knytas" runt på något sätt sedan eller fungerar det som ett strypkoppel (vad hemskt det lät xD) så att man bara sätter i kopplet i koppelögglan efter man trätt igenom ögglan på ryggen eller ska det som sagt "knytas"?

## Comment 5
Author: Zabbio

#4 Gjorde precis en ny och fotade stegen, för att visa :)

Mag-remmen knyts i rygg-öglan på samma sätt som en repgrimma knyts på en häst. :) Väldigt enkel, vanlig knut fast som går runt alltihop, hoppas att bilden visar tydligt. Väldigt simpel när man kommit på det :) Knyter man så, så kommer det inte strypa och ''dragpunkten'' hamnar rätt. Annars ligger kopplet lite snett :)

## Comment 6
Author: Zabbio

Hur jag mätt hals-hålet :) Använd ett måttband eller snöre så att det kan följa runt halsen mellan punkterna. (Mät bara ena sidan, det blir ju dubbla remmar när du knyter)  

Sen ska remmen som går mellan frambenen sluta ungefär i jämnhöjd med kaninens ''armbåge'' (för rörelsefrihet), och rygg-remmen behöver vara så pass lång att inte frambens-remmen hänger lös. Det är den som hindrar knuten vid halsen från att trycka på strupen.

## Comment 7
Author: ninen DH

#5 okej tack, då fattar jag! Gud vad kreativ du är!

## Comment 8
Author: Zabbio

Tack själv! :)

## Comment 9
Author: sfut

Enkelt och snyggt! :) Ser ut som en vanlig bröstsele i funktionen :)

## Comment 10
Author: Zabbio

#9 Yep :) Googlade bilder, var inte säker på om bogsele och bröstsele var samma.. brukar kalla dem ''y-sele''. Men det är ju samma princip :)

  

Man kan såklart binda runt med olika band och vackra färger med.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

säkert en bra sele men jag hade inte haft så smala snören utan försökt satsa på snören om är platta och lite bredare som det är på selar man köper, då jag tycker de verkar vara väldigt obekvämt med ett runt & smalt rep/snöre eftersom de skär in lättare i huden eller hur man ska förklara.  De är ju bara tänka att man själv ska ha på den, vilket som är bekvämast om någon skulle dra i en eller liknande.

## Comment 12
Author: Zabbio

#11 Sladden jag använde till den ''riktiga'' delen är ganska grov (har stora kaniner). Problemet med en alltför grov repstump är att den blir klumpig, och det är ju inte meningen att det ska bli något tryck i den :)

Om jag inte använt sladd (vilket jag hade enbart pga att jag hade det hemma just då) så hade jag valt ett mjukt men runt rep som var lite luftigt - då kan det tryckas ihop när man ''knyter'' (med trådarna runt) och samtidigt ge en mjuk tryckfördelning. Jag är rädd att platta band lätt kan snurra och skava med den vassa änden. Men självklart kan man göra det med de material man vill, var därför jag postade beskrivningen :)

Ang. sladden jag har så hade jag inga problem att lägga den runt min handled och dra allt vad jag orkade - vilket jag anser är ett hyfsat sätt att känna hur skarpt det blir - och den hölls ut från halsen på kaninerna på ett sätt jag tror att de  uppskattar.
