# OT - Dream come true..?
Author: Majsbecka

iiiiihhhh, hoppas hoppas hoppas! Måste skriva av mig lite :D:D:D

Idag kom posten, med en Elgigant tidning. Kolla efter Nikon D40 tänkte jag direkt :) Tills lut så hittade jag den! Kostade bara 4790! Xo Okej, de va ju ett hyfsat pris tänkte jag, Sen såg jag typ -830 kr. Jag har 3100 i sparpengar nu, då fattas den bara runt 900 kr! :D Sen ringde jag mamma och sa att jag kunde få en "För tidig julklapp" Och då sa hon "Hmm, vi får fundera när vi kommer hem". Alltså så är det inte helt otroligt att jag kanske ska få min Nikon D40!! <3<3

Ska försöka att inte ta ut något i förskott eftersom det troligen inte blir nått... Men ändå, jag kan inte låta bli att hoppas <'3

## Comment 1
Author: ciss

Vad kul!

## Comment 2
Author: Majsbecka

Jaao X) Längtar tills ikväll :D

## Comment 3
Author: KvirrZ

Så kul :)

## Comment 4
Author: Milly_94

Så kul.Vill också ha!

## Comment 5
Author: Muppen

åå, hoppas åt dej :)

## Comment 6
Author: Milly_94

\=)

## Comment 7
Author: Tina-A

Vad roligt!!

## Comment 8
Author: MarHai

Yey! Nikon Rules! =D Har själv en D80 <3

## Comment 9
Author: Majsbecka

Tack alla! :D Kan säga att jag tror att de ser ganska ljust ut! :D:D:D Men om inte jag "får" dom där extra pengarna i present tror jag att jag ska låna de av dom :)

## Comment 10
Author: [Borttaget]

åh så roligt :D Jag ska beställa en digitalkamera om någon vecka men jag vet inte riktig vilken ^^

## Comment 11
Author: Majsbecka

Kul :D Btw, mamma och pappa sitter i köket nu o.o Undra om dom ska bestämma :o

## Comment 12
Author: Majsbecka

Ska få köpa den nu! :D <3 Om det inte blir något med erbjudandet som e stört, men vi har kollat allt typ :D:D Wiiiiieee <3

## Comment 13
Author: malinroth

Wiee! kul! :D har själv köpt en Nikon D40X innan midsommar :) jättekul!

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Kul!  
#13 Är den bra då?;)

## Comment 15
Author: Majsbecka

Vi ska fara och köpa den snart <3

## Comment 16
Author: Keligast

Vad skoj :)

## Comment 17
Author: malinroth

#14 jorå :) Jag trivs bra med den! men jag har aldrig fotat med systemkamera förut och jag har inte hunnit träna så mycket på de manuella inställningarna än, har jobbat så mycket och resten av tiden har gått till djuren typ. Ska försöka lära mig hur allt funkar nu till hösten..mellan allt pluggande ;)

## Comment 18
Author: malinroth

#15 Åh vad kul!! :D Vi vill ju såklart se lite bilder sen!!

## Comment 19
Author: Majsbecka

Whi! Nu har jag köpt den X) <3 Ska ladda in bilder nu :D Så ni får se dom snart X)

## Comment 20
Author: malinroth

spännande! Nu ska jag åka till stugan och äta så jag ser framemot att få se dom när jag kommer tillbaks på ett tag ;P

## Comment 21
Author: Majsbecka

Leona fick vara fotomodell :)

## Comment 22
Author: Majsbecka

Och grannens katt :D

## Comment 23
Author: Majsbecka

Och en till av grannens katter..

## Comment 24
Author: Majsbecka

... Som e söt X)

## Comment 25
Author: Majsbecka

Kommentera gärna! :D

## Comment 26
Author: Katter3

Grattis till köpet! Men du vet väl att objektiven behöver inbyggd autofokus eller något sådant? (Läste det inne på Foto.iFokus.)

Har själv en Nikon D50. :)

## Comment 27
Author: [Borttaget]

Oj så fina bilder , tyckde om #24 ^^

## Comment 28
Author: twinnie

Kul! Fina bilder :)

Ska köpa en Nikon D80 i Oktober :)

## Comment 29
Author: Majsbecka

#26 Japp, jag vet om de :)

#27 Tack :') Måste fortfarande träna jättemycket :o Gillar också den bilden! :D

#28 Tack tack :) Åh, värsta proffs kameran :D

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Fina bilder !

## Comment 31
Author: Majsbecka

#30 Tack så mycke :D

## Comment 32
Author: Mysterious

jag såg oxå den i tidningen idag!men jag vill nog hellre ha en Canon,har för mej att dom är bättre,vet inte vrf!  
Fina bilder men tänk på att ta bilderna i ögonhöjd med djuret,då får man riktigt bra effekt.tänk oxå på att inte klippa av ben,öronspets eller svansen från bilden!  
Nu blir jag värsta avis oxå för jag har världens sämsa digital kamera...Jag har oxå kanske 3000 kr eller lite mindre vet inte än...lycka till med fotandet :)

## Comment 33
Author: annaforsgren

Det blev ju jättefina bilder ju!:D

## Comment 34
Author: Majsbecka

#32 Aha :) Har kört på en liten kompakt Canon i typ ett år nu så e ganska less XD Måste bara säga att menyerna på Nikon D40 är underbara <'3 Fattar utan att läsa manualen :D Visst, ska jobba på de! :D Tack för kritiken (:

#33 Tack så mycket! :D

## Comment 35
Author: malinroth

Jättefint! Visst e det kul att fota! :D DU får uppdatera oss med bilder så vi ser hur det går med träningen :P

## Comment 36
Author: Mysterious

#34 Varsågod :D

## Comment 37
Author: Majsbecka

#35 Japp, ni får kika in på min hemsida om ett tag :) [www.beckafoto.webb.se](http://www.beckafoto.webb.se/ "http://www.beckafoto.webb.se") 

#36 Tack X)

## Comment 38
Author: MarHai

Ska vi starta Nikon klubben? ;) Jag har en D80, du en D40, Elli en D50, malinroth en D40x ^^,

## Comment 39
Author: Majsbecka

Haha X'D Borde finnas Nikon.ifokus.se ^^,

Btw, snart klar med hemsidan :)

## Comment 40
Author: Katter3

#38 Jag vill också vara med i Nikon klubben, med min D50. ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)

## Comment 41
Author: MarHai

#38  

Klart du ska vara med ;) (ot, sorry)
