# Rinnande ögon
Author: ChillyWilly

Varför kan det rinna ur kaninens ögon? Det blir som en vit liten smet i ögonvrån. Har det hänt era kaniner? Vad kan man göra åt saken om det håller på länge? Själv tror jag inte att detta fall berodde på damm.

## Comment 1
Author: Sunmaid

Det hände så med mitt marsvins ögon när han tvättade sig, men inte vet jag vad det var..

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Det är ju samma sak som att vi har ögongeggamoja på morgonen när vi vaknar. Om det är det du menar;)

## Comment 3
Author: annaforsgren

Min kanin har också fåt det, det rinner ut som en grummlig sörja, sen när man torkar bort det, så kommer det tillbaka efter ett litet tag. Ve facktiskt inte varför dom får det:S Men det försvann i allafall dagen efter..

## Comment 4
Author: Nova.Caspian

Nova hade ju vitt/gult slemm (var alltså) som rann ur både öga och nos, och det berodde på ett sår i nosen!

## Comment 5
Author: Leoponken

Min kanin får också det, jag med. Brukar kalla det "sovsand" enda sen jag var liten. ^^, John Blund har väl strött ut det! Haha..!!

## Comment 6
Author: ChillyWilly

Fast det var ingen "sovsand". Det liksom rann ned för kinderna på honom. Det var lite grumligt och fastnade i pälsen när et hade torkat lite. När vi torkade bort det med vatten så luktade det lite konstigt. Aja, nått konstigt var det iaf

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Läskigt :S
