# korkad kanin
Author: Zevzi

Asså min lilla Dextro är knäpp.. han tuggar sönder höet så det blir små bitar typ, nu har han börjat tugga sönder plletsen så det bara blir massa pulver av det,   
kan de typ bero på att han inte gillar den pelletsen?  
  
Han gjorde inte så innan vi bytte

## Comment 1
Author: Lina Strindlund

vad hade ni innan och vad har ni nu? 

kaniner är inte korkade, de reagerar på det som händer omkring dem... 

Har något annat hänt som kan stressa honom? Har han fina tänder eller växer de för mkt? Visa kaniner måste gå till veterinär för att klippa/slipa ner tänderna.

## Comment 2
Author: Hannhis

#1 håller med, men du kan också testa att lägga in grenar så att han har något att tugga på!

## Comment 3
Author: Zevzi

#1 han har pinnar i buren men han bär typ runt på dom och han står i garaget ensam så inget jag kan komma på som kan stessa honom. . Jag hade förut en kanin som hade såna tänder och dom verka då se bra ut ingen i hans slökt har haft de Heller

## Comment 4
Author: Lina Strindlund

Men att vara ensam kan ge stress... Kan du ordna en kaninkompis till honom eller spendera mer tid med honom? ta ut honom i huset eller ute (om vädret tillåter). 😉

Väger han normalt? Alltså får han i sig hö och pellets så han inte går ner i vikt?

Kanske är han rädd för bilen när den kör in i garaget?

## Comment 5
Author: dermot

Jag tycker att du ska kolla tänderna på honom, speciellt kindtänderna.

## Comment 6
Author: Fridaaaa

Tycker inte det låter som en korkad kanin.  
Tycker som #5, kolla upp tänderna hos en kunnig veterinär (de kan inte se kindtänderna själv)

## Comment 7
Author: Zevzi

#4 jag får inye ha en till kanin då mamma köaga att jag inte tar hand om honom..men hon hinner alltid först då äre ju inte så lätt heller. .. Han tycker de är jobbigt att komma in i värmen då de är bara 5 grader typ i garaget och ute är de typ 7 minus Ingen aning faktiskt om vad han väger men jag tycker då inte han är smal iallafall.. asså han får ju nytt hö varje dag men när jag är där ser jag bara att han biter av de och äter lite någongång ibland men jag vet knte om han äter hö när han typ är ensam? Sen äter han pellets han har alltid de i skålen alltså typ 1 deciliter men han har börjat smula ner de nu när vi bytte Vi har inte bilen i garaget Kan man typ kolla tänderna på kanin samtidigt om man åker dit med kissen? Och typ va kosta de?

## Comment 8
Author: Lina Strindlund

NI kan ju ringa veterinären och säga att ni kommer med kaninen samtidigt, det borde gå bra. Det kostade mig 335 kr för en undersökning, men varierar mellan veterinärer. 

Passa på att fråga allt ni funderar över kring kaniner! Eftersom det ändå kostar en rejäl slant. skriv ner frågor och ta med block och penna, det gör alltid jag.
