# Snuva
Author: sofia1992

Min lilla Stampe har haft snuva en längre tid. Förra veckan gick jag till veterinären med honom och de skrev ut antibiotika. Nu har han tagit antibiotikakuren till slut (7 dagar) och snuvan har inte försvunnit. Veterinären bad mig ta kontakt på nytt om snuvan inte försvinner av antibiotikan för då beror den troligtvis på en infektion i en tand sa hon. Om detta är fallet sa hon att man troligtvis måste operera bort en den infekterade vävnaden eller tanden (baktand). Har någon varit med om någon liknade operation?

## Comment 1
Author: hobbymupp

Det kan även vara pasteurella som inte alltid går bort med behandling, eller så är det en infektion som kräver en annan sorts antibiotika. Min kanin nös, fick antibiotika, funkade inte men vi röntgade och tog prover och det va en vanlig bakterieinfektion i alla fall. Så ny antibiotika gavs och hon slutade nysa

## Comment 2
Author: sofia1992

Okej. Jag får hoppas på att det är lika för Stampe då. Var det käken ni röntgade då?

## Comment 3
Author: hobbymupp

Vi röntgade hela huvudet, och kollade dels på tandrötter (men de var fina) och dels på näshålan. Man såg klart att det var inflammerat i näshålan eftersom att där var "dimmigt"

## Comment 4
Author: sofia1992

Okej. Veterinären sövde honom och kollade hans tänder och hans näsa. Hon hittade ingenting förutom att den näsborre som rinner var svullen. Vi fick en annan antibiotika för att testa och om det inte går om måste jag åka in till Esbo med honom där det finns en veterinär som är specialist på kaniner.

## Comment 5
Author: hobbymupp

Be dem ta prover på slemmet som kommer från näsan :)
