# Fota kaniner
Author: skuttis88

Hej! Jag fotar mina kaniner ganska mycket och jag har en bra kamera. Men jag vill ta en fin höstbild. Problemet är att min kaninunge inte vill sitta still och jag vill inte ha honom i hagen för det bli ingen fin bakgrund. Hur gör ni? Några tips?

Ps: Jag ska ha löv med så om man kan fixa någon liten "studio" med det så skulle det vara bra.

Kram!

## Comment 1
Author: ninor

Jag får mina att sitta still genom att ge dem något att tugga på, ex äpple, morot, sallad.

## Comment 2
Author: Peak303

Jag sätter mina kaniner på ett bord och fotar en hel del. Det är sällan alla kaniner sitter stilla. men ibland händer det. Man får vänta på perfekta ögonblicket bara. :)

Ex.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Som #1 sa, ge de något att äta. Du kan ju t.ex ge dom ett höstlöv att äta på! ;) Höstigt och gott!

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Jag brukar göra en större hage och sedan fottar nör man inte ser gallret! :) eller ger han något litet löv eller sallad :)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

eftersom mina springer lösa på gården brukar jag både vara snabb med kameran och vänta ut dom, de springer ju inte hela tiden :)

## Comment 6
Author: skuttis88

#2 Okej, det var det jag hade tänkt. Men om jag tar ett bord och lägger lite löv och grenar på?

Jag bor typ i skogen, jag har skog runt mitt hus, så det blir bra suddig bakgrund efter som skogen är en bit från min trädgård.

## Comment 7
Author: skuttis88

Nu har jag fotat, här kommer de bästa bilderna :) Vilken tycker ni blev bäst?

Bild 1

## Comment 8
Author: skuttis88

Bild 2

## Comment 9
Author: SötnosenSantos

Bild 1

## Comment 10
Author: Peak303

#8 tycker den bilden var väldigt fin, men synd att du lyckats kapa tassarna :/
