# Fråga
Author: RallyKanin

Jag har en han kanin , jag skulle så gärna ha en kanin till men min pappa säger att två han kaniner går inte i hop och om jag har en hon kanin vill hanen bara para sej min han knain är nu 3 år men vill inte ha ett marsvin vad ska jag göra pappa säger oxå om jag köper en till kanin kommer dom inte bli så tama?????

Hjälp mej!! (grubblar på detta en gång i veckan)

## Comment 1
Author: SofiaGenne

Hej.  
Det bästa är att ha en hona & en hane ihop. Dock kastrerad hane & steleriserad hona. De kan bli mer "otama", men fortsätter du att grejja mycket med dom osv, så går det nog bra!  
  
Vänligen, Sofia G  
[_www.smultronbackens.se_](http://www.smultronbackens.se/)

## Comment 2
Author: Tina-A

Kastrera din hane och då kan du ha honom ihop med en hona om dom kommer överrens.

## Comment 3
Author: KajsaM

Håller med Tina och Sofia.

## Comment 4
Author: Stravaganza

Kan man ha en kastrerad hane och en hona som INTE blivit steriliserad? kan dem vara i samma bur då?

## Comment 5
Author: Frida

#4 Räcker att kastrera hanen men honan har ju fortfarande sin sexualdrift igång så hon kan bli lite närgången mot hanen.

## Comment 6
Author: SofiaGenne

**#4** Jo, det kan räcka, men som nmr #5 säger. Och sedan om kaninen rymmer, så kanske det kmr en han-hare förbi (a)? Haha nädå ;)
