# Bettfel
Author: mandyosv

Hej! Vad tycker ni om att en kunnig person inom bettfel kan skriva en artikel och publicera här så att alla vet vad de ska göra om de märker att ens kanin har ett allvarligt bettfel? 

Jag tycker det kan vara bra så att folk slipper sitta här och lita på okunniga veterinärer och **orsaka kaniner onödigt lidande.**

Jag tycker det är helt sjukt att okunniga personer inom ämnet, sitter och stöttar ännu mer okunniga personer inom ämnet till att låta kaniner leva med en sådan fruktansvärd åkomma! Tack vare att en återigen okunnig veterinär, vill tjäna pengar på att komma dit och klippa tänder. 

Bara en idé!   
Någon som känner sig manad?

## Comment 1
Author: Jills

Hur någon tycka att det är en dålig idé? Helt självklart att en sådan artikel skall skrivas! Om det inte redan finns någon artikel om bettfel?

## Comment 2
Author: AkaiTsuki

I denna artikeln står det lite om bettfel! 

[http://kanin.ifokus.se/articles/4d713d4ab9cb46221d053e1a-genetiska-defekter-pa-kanin?articles-2](http://kanin.ifokus.se/articles/4d713d4ab9cb46221d053e1a-genetiska-defekter-pa-kanin?articles-2)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Tycker de är en bra ide

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Jag tycker det är en bra idé men kan samtidigt rekommendera [kaninmagazinets artikel](http://kaninmagazinet.se/2012/july/bettfel.html "Kaninmagazinet: Bettfel") om bettfel.

## Comment 5
Author: Stinastygg

Bra idé. Bettfel ska helst inte förekomma alls, då det bör förebyggas genom aktsam och medveten avel. Och när det ändå uppkommer ska drabbade ungar avlivas så snart det upptäcks - för att de ska slippa ett liv i lidande och för att undvika att den parar sej och för bettfelet vidare. Föräldrarna ska självklart också tas ur avel.

Inte så svårt egentligen... Men klart, det finns alltid folk till allt... 🤔

## Comment 6
Author: Fridaaaa

Bra idé tycker jag att det sprids överallt det här med bettfel.

## Comment 7
Author: smulan13

tycker det är en bra idé

## Comment 8
Author: tlover

Bra idé, all kunskap är bra. Folk som inte avlar och har en frisk kanin kan ju helt enkelt inte läsa artikeln om den inte är intressant, men om den personen råkar få en kanin med bettfel är det ju bra att et finns för dom som fört tror att dom inte behöver kunna sånt.

## Comment 9
Author: taxidriver142

Det finns ingen anledning att avliva en kanin som inte lider. Själv har jag 35 års erfarenhet av kaniner, så jag vet vad jag snackar om. Var vänlig visa lite respekt för kaniners liv!

## Comment 10
Author: tussen12

#9 tack och lov att det är någon som tycker som jag :)

## Comment 11
Author: mandyosv

#9 Och du har vilka erfarenheter av att en bettfels kanin inte lider..?  
En kanin visar som sagt inte att den lider

## Comment 12
Author: tussen12

#11 jag har inga erfarenheter, men jag har läst på i 4 år. Vad har du för erfarenheter?

## Comment 13
Author: jees

Om artikeln enbart ska gå ut på att man ska avliva alla vuxna kaniner med bettfel så tycker jag inte det. Annars så tycker jag att det är en bra idé med mer information om bettfel.

## Comment 14
Author: mandyosv

Shit, det spelar ingen roll hur mycke man läst på eller hur mycke erfarenhet man har. Att en kanin med bettfel inte kan leva ett värdigt liv, är sunt förnuft och fakta. Visst går det att hålla dem vid liv, det går även med en kanin med brutet ben. Det växer ihop med tiden men är extremt smärtsamt.

## Comment 15
Author: tussen12

#14 varför tjatar du då att jag ska ha erfarenhet innan jag yttrar mig? ;)

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#9 Hur många år man haft kanin spelar ingen roll? Någon som har haft kanin i 1 år kan veta betydligt mer än någon som haft det i 100 år.

En kanin med bettfel lider ÄVEN om man klipper tänderna. En kanin som lider ska avlivas, allt annat är själviskt.

## Comment 17
Author: mandyosv

#15 var har jag skrivit något till dig?

## Comment 18
Author: AkaiTsuki

Jag tycker artikeln ska ha information om olika slags bettfel, hur man kan förhindra bettfel och vad som kan orsaka bettfel.

Faktiskt så har Akkio ett bettfel, som blev när han var galen i att bita galler. Hans tänder bakom har liksom "försvunnit" och framtänderna som han har växer lite framåt. Han är kastrerad och blev det innan bettfelet upptäcktes.  Men han äter som vanligt, han har normalstora  framtänder och bettfelet är inget i min åsikt som orsakar han smärta. Jag känner min kanin, och jag vet hur han beter sig när något stör honom även om det är sånna jättesmå detaljer. Detta bettfel behöver man inte göra något åt annat än att hålla koll på det.

Lite svårt att få med på bild då jag fick hålla kanin och kamera samtidigt men här har ni bild.

Dock tycker jag, kaniner som har fel med framtänder som växer för snabbt och för snett och fel som behöver hela tiden till veterinär för att klippa dem, ska avlivas.

## Comment 19
Author: mandyosv

#18 Jag tycker bettet ser normalt ut? De tänderna bakom är ju bara små piggar typ?  
Men något som uppstått av t.ex gallerbitning tycker jag borde kallas för bettskada/tandskada, eftersom att det inte är genetiskt, som ett bettfel. 🙂

  

(Ska kanske börja lägga till en massa käcka smilisar så att ni inte tror att jag är så himlans otrevlig😉)

## Comment 20
Author: Fridaaaa

Skulle jag få kanin med bettfel skulle jag personligen avliva den.

Jag tänker inte åka fram & tillbaka till veterinär och klippa tänderna, bara för min egna skull.

Att klippa/slipa ner tänderna på kanin är obehagligt för dem. Sedan behöva åka fram & tillbaka. för det är riskabelt att göra det själv hemma, kan gå snett, så det hade jag aldrig chansat på att göra.

Lindrigt bettfel = ok om det inte gör ont på kaninen, den kan äta normalt eller så, och man inte behöver klippa/slipa det heller,

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Har inte läst alla kommentarer, men förstår ärligt talat inte vad som är så dåligt med att klippa kaninens framtänder om övriga tänder ser fina ut? Jag valde att låta min kanin med bettfel somna in, men då misstänkte jag även att resten av tänderna också var defekta vilket de ofta är. Men vet flera fall där man har klippt kaninens framtänder själv eller låtit operera ut framtänderna, dessa kaniner kan fortfarande leva ett vanligt liv så jag ser faktiskt inte på vilket sätt de lider?

## Comment 22
Author: Fridaaaa

#21 Det är väldigt obehagligt för dem att få dem klippta/nerslipade.  
Stressigt för dem med att behöva göra den proceduren om och om igen, månad efter månad.... Nej för mig är det inget värdigt liv för en kanin.... Då är det för min egna skull, inte kaninen känns det som att välja att ha den kvar.

## Comment 23
Author: mandyosv

#21 När du inte ens förstår vad som är dåligt med att klippa kaninens framtänder, eller på vilket sätt de lider, så borde du inte uttala dig inom detta ämne!! 🤪

HUR kan en kanin utan framtänder leva ett normalt liv???? Deras liv går i princip ut på att gnaga och äta!

## Comment 24
Author: [Borttaget]

#22, Förstår hur du tänker, men är det verkligen så stressigt för kaninen om man gör det hemma? Självklart om en veterinär först har visat hur man gör. Och att operera bort tänderna då? 

  

Jag hade antagligen valt att ta bort en kanin med bettfel om jag hade fått ytterligare en med den defekten, men anser ändå att det inte är enda alternativet.

## Comment 25
Author: [Borttaget]

#23, Och på vilket sätt är du så insatt i kaninens känslor? Kan inte hålla med dig om att ens kanins liv går ut på att gnaga, och äta kan de göra ändå.

## Comment 26
Author: AkaiTsuki

#18 De borde vara åtminstonde synliga tänderna som är bakom, fast de är dem inte för att de inte finns = Gallerbettfel? Det ordet kanske passar?

## Comment 27
Author: Fridaaaa

#24 Man måste verkligen veta vad man gör om man ska göra det själv, annars kan det gå fel. Plus att som sagt, det är obehagligt för dem mm.  
Jag skulle inte låta mina kaniner genomgå så pass stor operation. Blir ju omstllning ett bra tag efteråt också...

## Comment 28
Author: mandyosv

Kaniner äter inte 1-2 ggr om dagen, de äter i princip dygnet runt. Så jo, att äta och gnaga är en stor del av deras liv!! 😴

## Comment 29
Author: [Borttaget]

#27, Nu är jag verkligen inte insatt i hur pass stor en sådan operation är, men spontant känns det inte som ett enormt ingrepp att plocka ut två tänder?   
Självklart måste man veta vad man gör om man har tänkt klippa själv, hade nog själv inte vågat, men om man verkligen ger sig den på att göra det så måste man ju lära sig hur man gör det på rätt sätt.   
En vän till mig hade en kanin med bettfel, att klippa tänderna på denna gick på ett kick och kaninen verkade inte hinna stressa upp sig. Tyvärr blev de tvungna att ta bort den ändå eftersom det inte bara var framtänderna som var defekta, vilket man borde ha tagit reda på innan. 

#28, Jotack, det är jag medveten om, men de kan ju fortfarande äta även om de saknar framtänder.

## Comment 30
Author: Fridaaaa

Nej jag utsätter inte mina kaniner för något sånt.  
I mina ögon är det bättre att ta bort kaninen om man måste hålla på att klippa. Men det är min personliga åsikt.

## Comment 31
Author: [Borttaget]

#30, Och jag accepterar din åsikt! Men det jag inte gillar är att folk som väljer att ha kvar sin kanin trots bettfel målas fram som djurplågare, och det är väl egentligen det jag reagerar på.

## Comment 32
Author: Fridaaaa

#31 Skrev rent allmänt, därav ingen siffra...  
Man ser saker helt enkelt olika, jag ser det inte som djurplågeri, om man sköter det (alltså inte bara lämnar det som det är) men jag anser inte att det är långt ifrån optimal djurhållning..

## Comment 33
Author: mandyosv

#31 Då kaninen oftast lider om man låter den leva med bettfel eller utan framtänder,så kan det i allra högsta grad klassas som djurplågeri, Enligt mig. 

Håller du inte med om att det är djurplågeri att hålla ett djur vid liv trots att den lider?

## Comment 34
Author: [Borttaget]

#32, Ursäktar, jag antog att det var riktat till mig.

## Comment 35
Author: [Borttaget]

#33, Och jag undrar på vilket sätt du anser att kaninen lider, med mina argument från ovanstående kommentarer. Men ja, jag anser att det är åtminstone själviskt att hålla ett djur vid liv om det lider.

## Comment 36
Author: Fridaaaa

#35 Ja det är verkligen grymt själviskt att hålla ett djur som lider, och dessutom djurplågeri och olagligt så...

## Comment 37
Author: Stinastygg

#9: Som djurrättsaktivist, vegan m.m. så anser jag mig faktiskt ha betydligt större **respekt för djurs liv** än de flesta andra.  
Kom igen och snacka med mej om att "respektera liv" när du själv inte stöttar systematiskt utnyttjande och dödande av djur för människoföda, kläder och andra produkter, genom att köpa dessa.  

För övrigt är det just **av respekt för individen** som jag personligen tycker att en kanin med ett allvarligt bettfel ska avlivas. Istället för att på grund av människans kombinerade egoism och s.k. "godhet" behöva genomgå ständig klippning av tänderna, en åtgärd som kan vara stressande, och dessutom inte ens gör bettfelet bättre, utan endast en högst tillfällig lindrande korrigering.  
Det är stor risk för att ett svårt bettfel på sikt ger en rad olika mer eller mindre allvarliga följdproblem, t.ex felväxta kindtänder, käk-och skallsmärtor, matsmältnings- och tarmproblem pga felaktig tuggning m.m, m.m.

Vill du fullt ut respektera ett djur, lämna då dig själv och dina känslor utanför och ta det beslut som på lång sikt är bäst för djuret.
