# kräktes upp maten
Author: eveliiinaa

min sheltie på 4 år fick sin kvälls mat vid samma tid som vanligt men efter en timme ungefär kräktes han upp den. Det var bra mat han spydde upp. Så gick ut med honom efter 15 minuter eller något & då spydde han upp mat igen. han bajsa o kissar som vanligt och är som vanligt förrutom att jag tyckte han var lite "orolig" innan han fick mat & efter. är det normalt eller är det något som inte stämmer?

## Comment 1
Author: skuttis88

Jag har för mig att kaniner inte kan kräkas?

Men han kanske har fel på tänderna och inte knaa tugga och spottar ut det? Ring vet eller åk in!

## Comment 2
Author: Plopp4

Kaniner kan inte kräkas, men det kan ha fastnat i själva halsen eller vad man ska säga. Maten kan inte komma upp om den redan är svald. Och jag tror inte det är särskilt normalt, jag skulle nog ringa vet. :)

## Comment 3
Author: CorneliaAndersson

Sheltie.. Menar du inte hundrasen, och har råkat skriva på fel forum?:)

## Comment 4
Author: skuttis88

Jag trodde att kaninen hette Sheltie...

## Comment 5
Author: Plopp4

Trodde först också att det va en hund, men kom på att den kanske hette så, ingen aning haha :p

## Comment 6
Author: farvendal

Jag trodde jag var inne på MiF och att det handlade om marsvinsrasen sheltie xD

## Comment 7
Author: eveliiinaa

hahaahha ojoj, tog heeeelt fel forum xD ursäkta alla :) hade problem med min HUND, haha, upps ;) #1 #2 #3 #4 #5 #6 o ni andra, ni behöver inte säga att jag skrivit på fel forum, är medventen om det nu ;))

## Comment 8
Author: juliafrojd

Står på hennes presentation att hon har en hund ;-)
