# Kaniner
Author: solir123

Hej! Jag undrar om ni vet hur man ska lära en kanin kaninhoppning. Jag ska nog få en kanin på min födelsedag :) Jag vill gärna ha lite tipps om hur man kan göra kaninerna tama/Kelna osv.

## Comment 1
Author: Minirut

Hanterar du kaninen dagligen och tar det lugnt så brukar kaninen bli tam. Tvinga inte den till att bli buren om den inte vill. Och vill den vara i fred så låt den vara det.  
  
När du ska hoppa ska du först lära den gå i sele, sedan börjar du med små hinder. Har du inga riktiga hinder kan du börja med att lägga pinnar på tegelstenar eller små krukor. Börja först med något enstaka hinder och när den klarar hoppa det kan du belöna med någonting gott. Själv har jag torkade brännässlor som mina får. När den klarar det hindret bra så kan du bygga några fler och göra en liten bana. Och då belönar du kaninen när den klarat hela banan och inte efter varje hinder. När du känner att kaninen klarar höjden bra så kan du bygga lite högre. Osv ;) Tänk bara på att du bygger hinder där pinnarna går att riva från båda hållen. Och inga vassa föremål! Tvinga inte heller kaninen till att hoppa ifall den verkligen inte vill. Då gör du bara kaninhoppningen till någonting negativt. Hoppa inte heller länge i början utan bara några gånger. Sluta när det går bra och kaninen klarat ett hinder.  

Såhär har i alla fall jag brukat göra och det har fungerat fint ;)

## Comment 2
Author: solir123

Okej tack för tipset 🙂

## Comment 3
Author: solir123

❤️Ni är världens underbaraste om ni ger tips❤️

## Comment 4
Author: Alvirpo

Finns superbra Artiklar på Kaninhoppning iFokus!

Lär Känna Din Kanin, Selträning, [Lydnadsträning](http://kaninhoppning.ifokus.se/articles/4d7144f0b9cb46222105a67d-lara-kaninen-hoppa-steg-3-lydnadstraning?articles-2) och [Hinderträning](http://kaninhoppning.ifokus.se/articles/4d712e32b9cb46221d044418-lara-kaninen-hoppa-steg-4-hindertraming1?articles-1). En artikelserie i fyra delar, läsvärd!
