# Såriga kaninöron HJÄLP :(
Author: Luna_

Jag har hittat små sår i och på min lejonhuvade kanins öron, och jag har ingen aning om vad det kan vara. Det är bara på ena örat än så länge. Annars är hon som vanligt, inte hängig - men har alltid kliat/tvättat sig mycket. Jag får känna och hålla på med hennes öron utan att hon säger ifrån.  

Har självklart bokat tid hos veterinär, men i väntan på det så undrar jag om det finns någon här som vet vad det kan vara?

## Comment 1
Author: Luna_

En bild till...

## Comment 2
Author: Susanna_w

Kanske är skabb? Det brukar visa sig antingen på öron, ansikte eller nacke först.

## Comment 3
Author: Luna_

#2 Ser det ut som skabb? Har ingen aning jag...

## Comment 4
Author: Susanna_w

Om Djuren har skabb så blir det små sår och sårskorpor så det vara mycket möjligt!

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Ser ut som myggbett

## Comment 6
Author: AkaiTsuki

Kan också vara rivsår, om du nyligen klippt klorna

## Comment 7
Author: Luna_

#4 - Ok, ska läsa på lite om det.

#5 Hon är innekanin, har inte varit ute och det är för kallt för mygg häruppe i landet än :)

#6 Klorna är ganska nyklippta, gjordes för ca en vecka sen. Men kan dom nå att klia långt in i örat då?

## Comment 8
Author: AkaiTsuki

#7 Ser inte hur långt in det är men min hane brukar vika ner örat och nästan stoppa hela foten när han kliar sig så de borde kunna nå

## Comment 9
Author: Luna_

Nu har jag behandlat med Advocate (var tredje vecka), som jag fick utskrivet av veterinären. Nu är alla sår borta :)

## Comment 10
Author: Vincent...

Hade hon skabb? :)

## Comment 11
Author: Luna_

#10 Ja, det trodde veterinären iaf :)
