Kaninhoppning och selar

Tävla mini plus lätt klass?

2016-04-04 08:25 #0 av: aliiciaj

Får man på en kaninhoppningstävling hoppa både en miniklass och en lätt klass?

Anmäl
2016-04-04 08:33 #1 av: aliiciaj

Har en till fråga också, om man tidigare tävlat i en klubb men nu bytt till en annan får man ett nytt medlemskapsnummer då?

Anmäl
2016-04-04 15:22 #2 av: Peak303

En och samma kanin får inte starta ex rak mini och rak lätt på samma tävlingsdag. Där emot får du starta krok mini och rak lätt. :) 

-'  Malin Hultman - Medarbetare på Kanin & Naturfoto
Snowflake's Kaniner, Hoppkaniner i Eslöv, Skåne
Bloggen | Portfolio | 500px | Instagram | Engelska Kanin Ifokus

Anmäl
2016-04-04 16:53 #3 av: aliiciaj

#2 Okej, tack för svar :)

Anmäl
2016-04-04 17:11 #4 av: Frida Rydberg

Nej, startar man mini så får man bara hoppa det den dagen, oavsett gren :)

Anmäl
2016-04-04 17:31 #5 av: Peak303

#4 Okej då missuppfattade jag en text inne på kaninhoppning ifokus x) 

(EDIT) Letade upp reglementet:
§49) Miniklassen är till för nybörjare och kaniner som inte klarar nivån i lättklass, medlemskap krävs ej. Ingen vattengrav får användas. Det är inte tillåtet för en kanin att starta andra klasser samma dag som den startat miniklassen. Inga pinnar delas ut i klassen och kaniner som tagit pinne i någon bangren får ej starta denna klass. För start i miniklass krävs ingen tävlingsbok.

-'  Malin Hultman - Medarbetare på Kanin & Naturfoto
Snowflake's Kaniner, Hoppkaniner i Eslöv, Skåne
Bloggen | Portfolio | 500px | Instagram | Engelska Kanin Ifokus

Anmäl
2016-04-05 07:24 #6 av: aliiciaj

Frågade klubben om min andra fråga, kommer få ett nytt medlemsnummer.

Anmäl